ריהוט

מטבחים כפריים

מטבחים כפריים בעלי עיצוב כל כך מיוחד וחלומי, זה עיצוב חמים וביתי, עיצוב שיכול לשלב צבעי ירוק, חום אפרסק, ובעצם אין גבולות. עיצוב מטבח כפרי הוא עיצוב שייקח אותנו לתחושה הכי חמה ולכן גם הצבעים בהם נשתמש בו יהיו צבעים חמים ולא קרים, צבעי עץ וכו'. מטבחים כפריים איכותיים הם כמובן כאלה שישרתו את יושבי הבית ולא רק יעוצבו בהתאם, מטבח בין אם הוא מעוצב בסגנון כפרי ובין אם לא הוא מקום עבודה לכל דבר ועניין.

תכנון מטבחים לפגישה הראשונה – חברות תכנון מטבחים

תכנון מטבח בפגישה הראשונה כולל את בחירת סגנון העיצוב, תשתית המטבח, והמבנה – וכמובן שהכול במסגרת התקציב שמתאים לנו. חשוב להכיר את סגנונות העיצוב המודרני לעומת הכפרי, מבחינת התשתית חשוב להבין כמה נקודות חשמל, אינסטלציה, וגז נרצה, ומבנה נכון יחסוך לנו מקורות אחסון ומרחב לניצול אופטימאלי, בואו נבין מהם השלבים העיקריים אותם נזדקק לעבור בעת שיפוץ מטבחים:

מה להביא לפגישה הראשונה:

כאשר נקבע פגישה עם בעל מקצוע נצטרך להכין מראש סקיצה בסיסית המספקת פרטים בסיסיים אודות המטבח (אורך הקירות ונפח החלל, זוויות, ומיקום חלונות ודלתות). בעת הפגישה, האדריכל יכין תוכנית בהתאם לאפשרויות השונות איתם הוא יוכל לשחק (עיצוב ומבנה הקירות) ומיקום כלל המוצרים בהתאם לרצונכם ולצרכיכם וימחיש זאת בעזרת תוכנת הדמיה.

סגנון העיצוב – מטבחים כפריים לעומת מודרניים

ישנם כיום שני סגנונות עיצוב בולטים בעולם המטבחים (מטבח כפרי ומודרני), לכל סגנון יש את המאפיינים המייחדים ומבדילים אותו מהשני עוד פרמטר מאוד חשוב זהו מבנה המטבח שיכול לבוא כמטבח סגור או כמטבח פתוח. כך בעצם נוכל לשלב דברים שונים כגון אי למטבח שלרוב מייחד מטבחים פתוחים ומקנה עוד איזור עבודה וישיבה. חשוב להחליט על סגנון העיצוב לפני הפגישה בכדי שנוכל להתמקד באפשרויות השונות ולא נתקע כבר בשלב הזה.

סגנון עיצוב מודרני דוגל בקווי עיצוב נקיים ומבריקים בשילוב תאורה חדישה כגון לדים ו-PL, פרזול מתקדם לסביבת עבודה נוחה כגון: פיצ'רים וגאג'טים המבליטים את הטכנולוגיה החדישה. מתאים לצבעים חדים, למשל מטבח לבן, או מטבחים בצבע שמנת.

סגנון עיצוב – מטבח כפרי

סגנון שתפס תאוצה בשנים האחרונות יותר ויותר הוא העיצוב הכפרי, מטבח כפרי החל יותר ויותר להופיע בתצוגות ובבתים פרטיים בארץ ובעולם. על מנת לעצב מטבחים כפריים בצורה מקצועית יש לשים לב לכמה דגשים חשובים:

סוגי תאורה – תאורה מרחבית כללית הממוקמת בתקרה, תאורה למשטח העבודה הממוקמת בתחתית ארונות המטבח, תאורה לפינת האוכל, תאורה פנימית לארונות.

הנה רשימה מלאה של כלל סגנונות העיצוב הקיימים למטבחים כיום: מטבח פרובאנס (פרובנס), מטבח אנגלי, מטבחים איטלקיים או גרמניים, קלאסיים, וסטנדרטיים. כמובן ניתן לשלב קלאפות, ודלפים שיכולים להוות פיתרונות אחסון ועיצוב משגעים.

התשתית

ראשית האדריכל יעבור על הנקודות בהן מתרכזת עיקר הפעילות במטבח שהן הרי "המשולש הקדוש" (כיור למטבח, כיריים, ומקרר), לאחר מכן יבדוק את המצב הנוכחי של תשתית המטבח, נקודות החשמל האינסטלציה והגז ויבדוק האם אפשרי לשחק איתם למקרה שנרצה עיצוב שונה. חשוב לשים לב כי יש לבצע תכנון מטבח לפני הגשתם וביצועם של תוכניות החשמל והאינסטלציה הבאים בהתאם למבנה המטבח – על מנת שלא יוצרו צרכים בעבודה כפולה. בשלבי המדידה ישנם שני שלבים- ראשונית כללית המתייחסת לכל שטח המטבח, ומשנית הנעשית לאחר עבודות האינסטלציה, והחשמל ולאחר מילוי הטיח. המדידה הסופית תעשה אך ורק לאחר מילוי הטיח, כך נוכל לקבל פרופורציה ונתונים מדויקים אודות המטבח, כך שלא יקרו תקלות בהמשך ההרכבה.
המבנה

את מבנה המטבח נצטרך להתאים לסגנון העיצובי ולתשתית שבחרנו, המטבח יגיע לרוב בשני אופנים, מטבח פתוח או מטבח סגור. כאן נחליט על קביעת המבנה הבסיסי והיכן ימוקמו מוצרי החשמל העיקריים כגון, מקרר, מדיח, מיקרוגל, תנור וכ"ו.

מטבח פתוח או סגור – בפגישה עם האדריכל נוכל לקבל החלטה לגבי מבנה הקירות ואולי נוכל להפוך מטבח סגור למטבח פתוח אשר יוכל להכיל אי. בתכנון יתחשבו כמובן בצרכי הבית הספציפיים – מספר טבחים, אורח החיים והאירוח, צרכים מיוחדים (נכות, ילדים מרובים), מספר הנפשות, גילן וגובהן, וע"פ כך נתאים את המטבח לאופן העבודה המתבקש.

נוכל אף להוסיף אי למטבח פתוח המקנה מקור עבודה נוסף למבשל (ישנם איים המכילים גם כיור וכיריים), האי גם נותן מקום אחסון וישיבה נוסף ויכול לשמש ממש כפינת אירוח משל עצמו.

וקצת טיפים לפתרונות אחסון למטבח קטן

מגירות מסד תחתונות – כפתרון אחסון למטבח שלנו – בהחלט מתאימות לעיצובים כפריים ומודרניים
חלוקה פנימית מותאמת לסוג המוצרים
 שילוב תריס נפתח בסוף השיש – יתאים פחות לעיצוב כפרי אך בהחלט יהיה פרקטי
 מדפים נשלפים – אלה יכולים להיצמד האחד לשני הרבה יותר כיוון שנשלפים החוצה ולא מצריכים הוצאה ידנית של המוצר מתוך הארון עצמו.
מומלץ לוודא כי עומק ארונות המטבח לא פחות מ36 ס"מ.
נוכל להשתמש גם באי כפתרון אחסון כמובן – המקנה יתרון לעומת פינת אוכל פשוטה.

מטבח כפרי צבעוני – עיצוב מטבחים כפריים צבעוניים לדוגמא: